המשתלה

מיזמי חדשנות חברתיים-סביבתיים בהשתתפות צוותיםרב תחומיים

ב"משתלה" היא פלטפורמה יזמית-אקדמית לפיתוח פתרונות לאתגרים חברתיים-סביבתיים. כל מיזם הוא פרוייקט הסמסטריאלי  בו עובדים צוותים רב תחומיים של סטודנטים מחוגים שונים על פתרון חדשני לאתגר אמיתי.
הצוותים זוכים בליווי צמוד ולתמיכה של אנשי מקצוע מעולם העשייה הרלוונטי לפרויקט וכן לייעוץ עסקי.
התוצר הסופי של הפרויקט הינו אב-טיפוס ראשוני של מוצר או שירות חדשני.

WIN WIN WIN

מה הסטודנטים מרוויחים

התנסות בעבודה מול אתגר של ארגון או אפשרול להריץ רעיון מקורי

ניסיון בעבודה עם צוות רב-תחומי

התנסות יזמית עם חונכות מקצועית

היכרות עם מתודולוגיות מקובלות

בעלות משותפת על הרעיון

4 נקודות זכות אקדמיות

מה הרשויות מרוויחות?

לרשותכם יעמוד צוות סטודנטים עם רוח יזמית, ומערך תמיכה מקצועי המסייע לכל מיזם. הצוות, בשותפות שלכם, מפתח מענה לאתגר אמיתי של הרשות, כזה שמשפיע על איכות החיים של התושבים. הפרוייקט יסתיים באב-טיפוס, ומהווה צעד משמעותי בדרך לניסוי, פיתוח מלא והטמעה של הפתרון ברשות.

מה העולם מרוויח?

השתתפו בפעולה ״גלוקלית״ לעיצוב עולם טוב יותר.

המיזמים מתמקדים באתגרים מקומיים, לוקליים, של רשויות מקומיות וארגונים ציבוריים אחרים – ותוך כדי כך מקדמים יעד אחד או כמה יעדי פיתוח רב-קיימא גלובליים  (SDG).

המיזמים של קיץ 2020

חברי הצוותים

שאלות ותשובות

הפרויקט מיועד לסטודנטים בשלבים מתקדמים של לימודיהם אשר השלימו לפחות 2 קורסים (4 נ"ז) מתוך היצע הקורסים בחדשנות ויזמות.
עבור חוגים מסויימים, ישנו קורס חוגי אשר מוכר כתחליף לאחד מן הקורסים בחדשנות ויזמות.

באופן עקרוני, הפרוייקט פתוח רק עבור סטודנטים לתואר ראשון או שני מהאוניברסיטה. במקרים חריגים, יוכלו להתקבל אחרים (ובעתיד, נפתח את הפרוייקט עבור אנשים מחוץ לאוניברסיטה).
אין דרישות קדם.
התכנית תחרותית ומספר המקומות בפרוייקט המתשלה מוגבל.
הרישום  דרך תהליך מיון של צוות HIL. קישור לטופס הרישום באתר התכנית https://hil.haifa.ac.il/ (בתקופות בהן ההרשמה פתוחה).
עבור הפרויקט, נדרשים 2 קורסי קדם מתוך היצע הקורסים בחדשנות ויזמות (יש צורך להשלים קורסים אלו לפני או במקביל לפרויקט). תהליך הסינון לפרויקט כולל מספר שלבים (מיון ראשוני, בוט-קאמפ לציוות). פרטים באתר https://hil.haifa.ac.il/academic/project-2/.
בנוסף, יש צורך לוודא עם החוג כי ההרשמה לפרויקט משתלבת בתכנית הלימודים.

מבחינת התכנית לחדשנות ויזמות אין כל הגבלה.
במידה והקורסים או הפרויקט לא משתלבים בתכנית הלימודים, ניתן לקחת אותם בנקודות זכות נוספות (זאת אומרת לסיים את התואר עם עודף נ"ז).
ייתכן שמקרים מסויימים ניתן יהיה לדאוג שנקודות הזכות הנוספות לא יהיה כרוכות בתשלום. כל מקרה יישקל לגופו.

תהליך הציוות של סטודנטים ורעיונות ייעשה באמצעות תהליך מקדים שמכונה בוט-קאמפ (boot camp). הבוט-קאמפ ייארך כיומיים ויתנהל מספר חודשים לפני תחילת הפרויקט הרב-תחומי.
סטודנטים שמעוניינים לקחת חלק בפרויקט הרב-תחומי, יגישו מועמדות. לאחר תהליך מיון ייבחרו מי שייכנסו לבוט-קאמפ.
במהלך הבוט-קאמפ ניצור צוותים של 3-5 סטודנטים לכל מיזם. הציוות ייתחשב בהעדפות הסטודנטים. אבל הציוות הסופי ייקבע ע"י אנשי HIL, אשר ייקחו בחשבון את המומחיות השונות הנדרשות לכל פרויקט, כמו גם התאמה אישית בין חברי הצוות. 
רעיונות למיזמים יוכלו להגיע מהסטודנטים או מתוך צורך/בעיה שאנשי HIL  יעמידו בפני הסטודנטים (ילוו ב"לקוח" שמעוניין לענות על הצורך ולפתור הבעיה).
לאחר סיום הבוט-קאמפ נודיע על הצוותים והרעיונות שממשיכים לפרויקט הרב- תחומי. ייתכן שלא כל אלו שמתחילים את הבוט-קאמפ ימשיכו בסופו של דבר לפרויקט.

הפרויקט ינוהל במתודולוגיות שמעודדות פיתוח מואץ, תוך העזרות באנשי מקצוע מהתעשייה.
צריך לזכור שמטרת הפרויקט, מעבר לתוצר הסופי, הינו הכשרה לתהליך היזמות דרך התנסות. התנסות זו אפשרית גם בזמן קצר יחסית.
לגבי התוצר – אנחנו שואפים שהצוותים ייצרו אב-טיפוס ראשוני למוצר או שרות חדשני, אשר יוכל לשמש אותם לגיוס משאבים להמשך פיתוח המיזם. תהליך הכנת המיזם מתחיל בעצם עם סיום שלב הציוות (הבוט-קאמפ), מה שיאפשר לצוותים לאפיין את הצורך ולגבש את הרעיון עוד לפני התחלת העבודה המעשית על הפרויקט.

אנחנו מאמינים שהעברת הקניין הרוחני לידי הסטודנטים הינה חיונית לעידוד היזמות.
האוניברסיטה מובילה מהלך ל"שחרור" הקניין הרוחני (Intellectual Property, IP) של תלמידי תואר ראשון, וכמובן שההסדר הנ"ל תופס גם לגבי המשתתפים בפרויקט הרב תחומי.
אנחנו נמצאים בתהליך להגיע להסדר דומה עבור סטודנטים לתואר שני ללא תיזה, וייתכן שבהמשך גם לסטודנטים לתארים מתקדמים עם תזה. במידה ויהיו שינויים בהסדרי הקניין הרוחני, נעדכן.
לגבי החלוקה בקניין הרוחני בין חברי הצוות: מכיוון שהתנעת מיזם דורשת הרבה מעבר לרעיון הראשוני, חברי הצוות שישלימו את הפרויקט יהיו שותפים בחלקים שווים בקניין (בכפוף להסדר לגבי סטודנטים מתארים שונים, כפי שצוין לעיל).
במידה וחברי הצוות יחליטו להמשיך ולהריץ את המיזם לאחר סיום הפרויקט, נסייע להם להסדיר את נושא חלוקת הקניין הרוחני בינהם.

יעדים גלובליים לפיתוח בר-קיימא

יעדי פיתוח בר-קיימא SDGs הן אוסף של 17 יעדים גלובליים שאומצו על ידי האסיפה הכללית של האו"ם. בשנת 2015 הסכימו מנהיגי העולם ל -17 יעדים לעולם טוב יותר עד שנת 2030. השם הרשמי של ה-SDGs הוא "שינוי של העולם שלנו: אגנדה 2030 למען פיתוח בר קיימא". שקוצר לשם "אג'נדה 2030". היעדים הם רחבים ועצמאיים, וכוללים יחד 169 מטרות משנה.

מעבדות החדשנות בחיפה פועלות לקדם יעדים אלה.

צרו קשר

info@hil.haifa.ac.il