קול קורא להגשת הצעות למיזמים לשינוי חברתי במסגרת המנוע: החממה ליזמות חברתית של אוניברסיטת חיפה

היחידה למעורבות חברתית, תכנית הדגל של אוניברסיטת חיפה לקידום סולידריות ומאבק בהדרה חברתית בדיקנט הסטודנטים, ביחד עם המרכז לחדשנות ויזמות באוניברסיטת חיפה  (HIL –Haifa Innovation Labs) וקרן ההון סיכון Fresh.Fund, פותחות מחזור ראשון של המנוע: החממה ליזמות חברתית ויזמות אימפקט אשר תפעל לאורכה של שנת הלימודים תשפ"ב. החממה מזמינה סטודנטים, בוגרים, וסגל של אוניברסיטת חיפה ויזמים מהקהילה להגיש מועמדות לתכנית.

באילו תחומים נתמוך?

החממה תלווה, תטפח ותסייע ליזמים ולמיזמים חברתיים ומיזמי אימפקט (עסקי-חברתי) הפועלים למען יצירת שינוי חברתי או סביבתי. היא תלווה את היזמים בכל שלבי פיתוח הרעיונות עד לשלב פיתוח המיזם עצמו.

המיזמים שיפותחו במסגרת החממה יעצבו פתרונות – שירותים, מוצרים או פרויקטים – העוסקים בחוסר שוויון וצדק חברתי, הדרה חברתית, עוני, בריאות ורווחת הציבור, חינוך איכותי, תנאי חיים ועבודה, סביבה (כולל סביבה ימית) פתרון סכסוכים וחתירה לשלום.

מי יכול.ה להגיש?

ייחודה של החממה הוא בהיותה מעוגנת באוניברסיטת חיפה ובקהילה הסובבת אותה, ומתוך כך תעדיף לתמוך בסטודנטים ובוגרים (עד 3 שנים מסיום התואר) של האוניברסיטה, בסגל אקדמי ומנהלי הפועל במוסד. בנוסף, תאפשר החממה הגשת מועמדות ליזמים חיצוניים אשר למיזמים המפותחים על ידם יש חיבור לעולמות התוכן של האוניברסיטה או של העיר חיפה ואוכלוסייתה.

בחממה יפעלו שני מסלולים:

1.  מסלול עמותות / חל"צ (חברות לתועלת הציבור) – תכנית ליווי לצוותים, חברות או לעמותות חברתיות קיימות,  בשלב מתקדם, ואשר גיבשו מומחיות בתחומם אך זקוקים לידע ולכלים נוספים להקמה או להמשך פיתוח וקידום של העמותה או הארגון החברתי במסגרת שאינה למטרת רווח.

2.  מסלול יזמות חברתית ויזמות אימפקט לאנשים המבקשים לפתח רעיון ראשוני ובוסרי לכדי ארגון, שירות או מוצר חברתי בר-קיימא או לאנשים שנמצאים בשלבים מתקדמים של פיתוח רעיון וזקוקים למסגרת תומכת ומקדמת על מנת לקדמו.

*מסלול מיוחד נוסף יספק תמיכה גם לבעלי רעיונות ליזמות עסקית-טכנולוגית למטרות רווח.

מה מציעה החממה?

 • הנחיה וליווי מקצועיים לפיתוח הרעיונות עד לשלב הפרוטו-טייפ והצגתו
  בDEMO DAY לגיוס השקעה כספית ראשונית (Seed money).
 • סדנאות מקצועיות להיכרות עם החשיבה היזמית, מתודולוגיות רלוונטיות וכלים חיוניים.
 • מפגשים משמעותיים עם מנטורים  מהתחום החברתי, יזמים אחרים וקולגות.
 • ייעוץ מקצועי בכל הקשור לסוגיות משפטיות, טכנולוגיות, עסקיות ועוד.
 • תמיכה כלכלית: מיזמים נבחרים יזכו לתמיכה כלכלית ראשונית לצורך מימון הצרכים הראשוניים של המיזם – אשר יינתן על ידי הוועדה המלווה לאחר Demo Day. הקניין הרוחני של המיזם יהיה בבעלות היזמים.

קריטריונים להערכת הצעה

המיזמים המוצעים ייבחרו על פי הקריטריונים הבאים:

 • מקוריות וחדשנות: מיזמים שמיצגים חשיבה מחוץ לקופסא, בין אם בהקשר של אופי היוזמה, בין אם במודל העסקי שלה, ובין אם בדפוס הפעילות המוצע;      
 • פוטנציאל ההשפעה: מיזמים בעלי פוטנציאל להשפעה חברתית או סביבתית משמעותית בתחום בו הם פועלים.
 • סקיילינג: מיזמים בעלי שאיפה ופוטנציאל לגדול ולהרחיב את ההשפעה החברתית המצופה.
 • מודל עסקי: מיזמים בעלי פוטנציאל בר קיימא ויציבות כלכלית ארוכת טווח או למטרות רווח
 • תשוקה ומחויבות פנימית של היזמים ומוכנות לעבודה בצוות ותחת לוחות זמנים.

איך מגישים הצעה לחממה?

ההצעה תוגש באמצעות הטופס המקוון המופיע בקישור שלהלן: 

ממלאים את טופס המצורף – https://forms.gle/czinL1JwRoiZ3n4y5

לשאלות, ניתן לפנות לכתובת :fund@hil.haifa.ac.il

צרו קשר

info@hil.haifa.ac.il